ЕКЗИСТЕНЦІАЛЬНІ ТА ПСИХОАНАЛІТИЧНІ АСПЕКТИ ВИБОРУ ЛЮБОВІ У ФІЛОСОФСЬКО-АНТРОПОЛОГІЧНОМУ ДИСКУРСІ ХХ–ХХІ СТ.
DOI:
https://doi.org/10.24919/2522-4700.41.21Ключові слова:
вибір, любов, вибір любові, екзистенціалізм, персоналізм, метаантропологія, психоаналіз, андрогін-аналізАнотація
Метою статті є аналіз проблематики любові в філософській антропології та в суміжних із нею дисциплінах, передусім виявлення концептуальних підходів в дослідженнях про- блеми вибору любові між чоловіком та жінкою. Автор розглядає проблематику у філософсько-антропологічному дискурсі не тільки з боку світоглядних питань, але й з психологічного боку та окреслює шляхи подолання, що блокують вихід до цілісності людини та ускладнюють здійснення вибору любові. За допомогою порівняльного аналізу розкрито сутність і сенс онтологічного, антропологічного, гносеологічного та аксіологічного аспектів феномена любові саме через вибір. Методологічними засада- ми дослідження стали психоаналіз, психосинтез, логотерапія, аналітична психологія, позитивний екзистенціалізм, персо- налізм, метаантропологія, андрогін-аналіз. Наукова новизна. Феномен вибору любові в гендерному контексті у вітчизняному філософсько-антропологічному дискурсі раніше не дослі- джувався. Вперше через синтез напрямів філософської антропології сутність любові розкривається через здійснення вибору любові. Висновки. Завдяки порівняльному аналізу дослі- джень праць філософів та психоаналітиків XX–XXI ст. вда- лося не лише здійснити наукову розвідку щодо природи любові, але й осмислити її в контексті концепту «вибір любові», розви- ток якого показано в історії філософсько-антропологічної дум- ки та в дотичному до неї психоаналітичному дискурсі. Вибір любові – це самовизначеність, істинний вибір особистості, вибір способу життя, в якому поєднуються світоглядні устремління, прагнення розуму з екзистенціальними переживаннями, почуття- ми й пориваннями тілесності в собі і єднанні з Іншим як із близь- ким. Екзистенціальні та психоаналітичні проблеми цілісності особистості у контексті вибору любові на основі методологічних стратегій метаантропології є базою для подальших розвідок.
Посилання
Аббаньяно Н. Введение в экзистенциализм / пер. с ит. А. Зорина. Санкт-Петербург : Алетейя, 1998. 509 с.
Ассаджиоли Р. Психосинтез. Теория и практика. От душевного кризиса к высшему «Я». Символы надличных переживаний / пер. В. Данченко. Киев : PSYLIB, 2002. URL: http://www.psylib.ukrweb.net/books/psyntez/psy04.htm.
Ассаджиоли Р. Семь типов личности. Типология психосинтеза / пер. с нем. Т. Драбкиной. Мир Урании, 2008. 160 с.
Крилова С. Краса людини в життєвих практиках культури. Досвід соціальної та культурної метаантропології і андрогін-аналізу. 2-ге вид., випр. і доп. Київ : КНТ, 2020. 564 c.
Мунье Э. Манифест персонализма. Москва : Республика, 1999. 559 с.
Ортега-и-Гассет Х. Этюды о любви. Изд. Ивана Лимбаха, 2003. 416 с. URL: https://royallib.com/read/ortegaigasset_hose/etyudi_o_lyubvi.html#0.
Романова О. Проблема вибору любові в історії філософії. Гілея: науковий вісник / гол. ред. В. Вашкевич. Київ : НПУ імені М.П. Драгоманова, ВГО Українська академія наук, 2018. Вип. 138 (№ 11). Ч. 2. Філософські науки. С. 116–120.
Франкл В. Человек в поисках смысла. Москва : Прогресс, 1990. 368 с.
Фрейд З. Очерки по теории сексуальности. Москва : АСТ, 2006. 288 с. URL: http://loveread.ec/read_book.php?id=8781&p=1.
Фромм Э. Искусство любить. Москва : АСТ, 2009. 160 с.
Хамітов Н. Самотність у людському бутті. Досвід метаантропології. Київ : КНТ, 2017. 263 с.
Хамітов Н. Філософська антропологія: актуальні проблеми. Від теоретичного до практичного повороту. 3-ге вид., випр. і доп. Київ : КНТ, 2019. 394 с.
Холлис Дж. Обретение смысла во второй половине жизни. Как наконец стать по-настоящему взрослым. Москва : Когито-Центр, 2013. 336 с. URL: http://loveread.ec/read_book.php?id=45641&p=1.
Шелер М. Ordo amoris. Избранные произведения. Москва : Гнозис, 1994. С. 339–377.
Юнг К. Воспоминания, сновидения, размышления. Москва : Харвест, 2003. 496 с. URL: https://avidreaders.ru/read-book/vospominaniyasnovideniya-razmyshleniya.html.