МІФОЛОГІЧНА ПІДСТАВА ІСТОРИЧНОГО ФОРМУВАННЯ ФЕНОМЕНУ СЛАВИ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2522-4700.48.12Ключові слова:
слава, міф, підстава, влада, суспільство, герой, епос.Анотація
Анотація. Мета дослідження. У статті розглядаються особливості значення феномену слави у контексті давньогрецької культури та умови впливу міфу на процес його формування. Методологія. Дослідження здійснено на підставі методу єдності історичного та логічного, внаслідок чого показано суперечливий характер слави як відображення суперечливості переходу від міфу до логосу та поєднання у її змісті моральних та соціально-політичних аспектів. Наукова новизна. У статті аргументується ідея про те, що слава починаючи з гомерівської доби давньогрецької культури мала амбівалентний характер, вміщаючи у себе залишки міфологічного світовідношення та раціональності, яка щойно почала формуватися. Це відтворилось у відповідних поняттях і частково збереглось до сьогодення. Зокрема, у статті виділено два основних терміни, які за часів Гомера вживались для визначення слави: κλέος та κῦδος, і показано їх взаємне відношення залежно від конкретної ситуації прояву. Проаналізовано також, яким чином пов’язані окремі аспекти значення слави як «героїчного вчинку» та як «поголосу/чутки»; яким чином впливали на упорядкування змісту слави об’єктивні обставини розвитку суспільства; проаналізовано співвідношення слави, честі та гідності за прикладом поведінки гомерівських героїв; доведено сакральний характер слави. Висновок. Міфологічна підстава слави проявляється в обов’язковості словесного передання героїчного вчинку (подвигу). Слава водночас є станом абсолютної перемоги, що викликає захоплення, урочистість, та процесом поширення відомостей про це у певних висловах (славослів’я). Славна дія обов’язково має супроводжуватися словом як виразом абсолютного осмислення; отже, слово також є тотожним славі. Ці аспекти її сутності утворюють міфологічну єдність і тотожність виключної дії, виключного почуття та цілковитого зовнішнього визнання/підтвердження.
Посилання
Гесіод. Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла / Пер. із старогрец. А. Содомори. Львів : Апріорі, 2018. 112 с.
Гомер. Іліада / Пер. із старогрец. Б. Тена. Київ : Дніпро, 1978. 431 с.
Гомер. Одіссея / Пер. із старогрец. Б. Тена. Київ : Дніпро, 1968. 462 с.
Греймас А.Ю. Про богів та людей / Пер. з лит. Київ : Видавничий Дім НАУКМА, 2019. 464 с.
Літопис Руський за Іпатіївським списком, видання 1908 року. URL: //izbornyk.org.ua/ipatlet/ipat.htm
De Malkiel M.R.L. La Idea de la Fama en la Edad Media Castellana. Mexico – Madrid – Buenos Aires : Fondo de Cultura Economica, 1952. 305 р.
Maurer F. Leid: Studien zur Bedeutungs- und Problemgeschichte, besonders in den großen Epen der staufischen Zeit. Bern : A. Francke AG; München : Leo Lehnen, 1964. 283 s.