АНОМІЯ ЯК ФАКТОР РУЙНУВАННЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2522-4700.41.5Ключові слова:
здоров’я людини, екзистенційні переживання, чуттєво-емоційне життя, міжособистісне відчуження, ритуали, аномія.Анотація
Анотація. Сучасне соціальне буття характеризується кризою цінностей, зростанням бездуховності й цинізму, масовою недовірою людей один до одного, зниження значимості й загалом безглуздістю людського життя, що негативно позначається на здоров’ї людини. Аномія призводить до формування масових негативних почуттів і емоцій і порушення ефективного ціннісного обміну. Нейтралізація аномії передбачає включення людини в соціальні практики, запобігання процесам деритуалізації. Необхідно розвивати інвайроментальні цінності за рахунок турботи про екологію, розвитку масової освіти й виховання, культури природного відпочинку й туризму, а також підвищення інформаційної грамотності населення в аспекті зниження негативних ефектів взаємодії з електронними пристроями. Метою статті є обґрунтування стану аномії в сучасному суспільстві та з’ясування її негативного впливу на здоров’я людини. Методологічними засадами стали ідеї Е. Дюркгейма, Й. Галтунга, Р. Гвардіні, Р. Інглхарта, В. Франкла, Е. Фромма, А. Макінтайр, Ч. Тейлора, М. Уолцера, які використовуються задля вивчення феномена аномії та її подолання в соціокультурному бутті як чинника, що сприяє руйнуванню здоров’я людини. Наукова новизна полягає в аналізі низки особистісних факторів аномії, що являють собою певні соціокультурні практики й відносини, які руйнують здоров’я людини. Висновки. Показано, як індивідуальна форма аномії, що являє собою факт суб’єктивної свідомості, пов’язана з негативними переживаннями й утілюється в об’єктивованих соціальних діях. Обґрунтовано, що почуття й емоції виступають первинним елементом формування і трансляції біологічних цінностей, аномія зароджується на рівні суб’єктивних переживань як спотворення процесу генезису цінностей. Відзначається, що людський досвід обумовлює можливість настання аномії під впливом негативних явищ, наприклад, нудьги, сенсорної депривації, принижень, екологічної кризи, самотності, дефіциту спілкування та інформатизації життя. З’ясовано, що ритуали являють собою елемент генезису аксіосфери, оскільки дають змогу створити міжособистісні цінності в ситуації лімінальності, і транслюють ідеали за допомогою освіти як міжсуб’єктного поля соціальних взаємодій, що конституює об’єктивний і загальнозначущий світ цінностей і смислів. При аномії ритуали не функціонують належним чином, що призводить до соціальної атомізації й відчуження індивідів, нерозв’язності групових конфліктів, дезінтеграції суспільства, збідніння чуттєво-емоційного життя, що впливає на загальний стан самопочуття і здоров’я. В аномічних умовах змінюється стан здоров’я і самопочуття людини, що виражається у виникненні психічних захворювань та антисоціальних форм поведінки. Аномію варто розглядати як психічне відхилення в розвитку, соціальну хворобу, проте не тільки відхилення від установлених у культурі порядків, а і як психопатологію особистості, порушення природних, біологічних підвалин її життєдіяльності.
Посилання
1. Газнюк Л.М., Семенова Ю.А. Здоровье – боль – болезнь: философско-антропологический и социокультурный контексты. Здоровье. Личность. Общество : сборник научных трудов / сост. А.В. Алёшичева. Харьков : Финарт, 2014. С. 118–262.
2. Франкл В. Человек в поисках смысла. Москва : Прогресс, 1990. 368 с.
3. Фромм Э. Анатомия человеческой деструктивности. Москва : АСТ, 2004. 635 с.
4. Фукуяма Ф. Наше постчеловеческое будущее. Последствия биотехнологической революции. Москва : АСТ, 2004. 352 с.
5. Хамфри Н. Сознание. Пыльца души. Москва : Карьера Пресс, 2014. 304 с.
6. Хантингтон С. Столкновение цивилизаций. Москва : АСТ, 2003. 603 с.
7. Deflem M. Anomie. The Blackwell Encyclopedia of Sociology. Edited by G. Ritzer. Oxford : Blackwell Publishing, 2007. P. 144–146.
8. Srole L. Social Integration and Certain Corollaries: An Exploratory Study. American Sociological Review. Washington, 1956. Volume 21.
№ 6. P. 709–716.
9. MacIver R.M. The Ramparts We Guard. New York : The Macmillan Company, 1950. 152 p.
10. Riesman D., Reuel D, Glazer N. The Lonely Crowd. New Haven : Yale University Press, 1950. 386 p.