ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ІНФОРМАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2522-4700.48.10Ключові слова:
інформація, знання, матеріальне, ідеальне, функціонування, електронно-обчислювальна машина, суспільство.Анотація
Анотація. Метою статті є осмислення особливостей функціонування інформації як особливої реальності, якою можна оперувати; специфіки її присутності в електронно-обчислювальних машинах; співвідношення в інформації матеріального та ідеального. Методологічні засади дослідження. Інформація розглядається як атрибут матерії, який, зберігаючи свої сутнісні ознаки, по-різному проявляє себе на рівнях неживої і живої природи та у суспільстві. Завдяки людській свідомості у соціумі вона функціонує передусім у формі знань, утворюючи тим самим особливу реальність, в якій внутрішньо взаємопов’язані об’єктивне і суб’єктивне, матеріальне та ідеальне. Суб’єкти мають можливість оперувати цією реальністю, надавати їй різні форми існування, в т. ч. певним чином кодувати. Тим самим ідеальне може набувати нематеріального способу буття і навпаки. Наукова новизна. Проводиться ідея про важливу роль інформації у самоорганізації світу. Показано, що по мірі ускладнення матеріальних систем її значення зростає. Це особливо відчувається у суспільстві, де таке утворення отримує статус особливої цінності. Інформація пронизує всі сфери суспільного життя і від неї значною мірою залежить успіх людської життєдіяльності. Звертається увага на внутрішній потенціал інформації і можливість його застосування різними суб’єктами на користь або на шкоду іншим суб’єктам чи суспільству. Підкреслюється роль моралі як своєрідного «запобіжника» у ситуаціях використання людьми інформації в корисливих цілях. Висновки. Інформація – утворення, що має складну структуру і різні форми існування. Від природи вона індиферентна до економіки, політики, права, релігії, моралі, але активно використовується людьми для досягнення своїх цілей у різних сферах суспільного, колективного та індивідуального життя. Залежно від обставин здатна до трансформацій у своїх матеріальних та нематеріальних проявах.
Посилання
Закон України «Про інформацію». Редакція від 02.10.1992 р. URL: http://www.otei.odessa.ua/wp-content/uploads/2017/10/ua055uk.pdf (дата звернення: 15.03.2024).
Закон України «Про інформацію». Редакція від 09.05.2011 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12/ed20110509#Text або https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text (дата звернення: 15.03.2024).
Павлов В.Л. Природа і сутність інформації. Людинознавчі студії : збірник наукових праць Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Серія «Філософія». 2023. Випуск 47. Дрогобич : Видавничий дім «Гельветика», 2023. С. 115–129.
Шульгіна В.І. Поняття «інформація» і «знання» в когнітивній лінгвістиці. Мовознавство : науково-теоретичний журнал. 2008. № 1. Київ : Видавничий дім «Академперіодика», 2008. С. 44–48.
Філіп де Лара. Дезінформація і пропаганда за часів постправди. Філософська думка. 2018. № 5. Київ : Видавничий дім «Академперіодика» НАН України, 2018. С. 36–44.